Retinol dla intensywnej odnowy skóry i depigmentacji

Retinol to składnik dobrze znany w kosmetologii. Odgrywa on ważną rolę w syntezie RNA, która wytwarza nowe i zdrowe komórki skóry, odpowiada za prawidłowe namnażanie i keratynizację naskórka. Skuteczny w kuracjach odnowy naskórka, zwiększa jędrność i elastyczność skóry poprzez stymulację syntezy kolagenu, wspomaga mikrokrążenie, redukuje plamy i przebarwienia. Poznajmy bliżej jego cenne właściwości.

 

CHANTARELLE Retinol

 

Retinol, znany także jako witamina A1, jest ważnym związkiem dla naszego organizmu, a ponieważ go nie wytwarzamy samodzielnie, wiec konieczne jest przyjmowanie tej witaminy wraz z pokarmem. Retinol, wraz z grupą podobnych substancji, zbiorowo nazywanych witaminą A lub retinoidami - ma istotne znaczenia dla zmysłu wzroku, odporności oraz wzroście i rozwoju. Witamina A ma wpływ na stan skóry zarówno spożywana, jak i stosowana powierzchniowo.

 

Wskazuje się że najważniejszym działaniem retinolu jest działanie przeciwstarzeniowe (Ramos-e-Silva i wsp 2001). Doniesienia naukowe mówią o redukcji zmarszczek, ale również wzroście syntezy glikozoaminoglikanów zwiększających uwodnienie skóry i poprawiających jej wygląd i parametry. Równocześnie obserwuje się wzrost poziomu biosyntezy kolagenu (Kafi i wsp 2007).

 

Witamina A obniża poziom enzymów degradujących białka skóry – metaloproteinaz macierzy pozakomórkowej (Varani i wsp. 2000). Powierzchniowe zastosowanie retinolu powoduje wzrost grubości naskórka. U podstaw biochemicznego mechanizmu tych procesów leżą odziaływania z receptorami wiążącymi retinol i kwas retinowy (CRBP, CRABP) mającymi istotną rolę w procesach różnicowania i namnażania komórek.

 

W szeregu badań klinicznych dowiedziono efektywności stosowania retinolu w przeciwdziałaniu skutkom starzenia skóry. Przykładem mogą być badania prowadzone przez J. Varani i współpracowników (2000) dotyczące stosowania retinolu u pacjentów wykazujących objawy starzenia skóry. Już po 7 dniach stosowania 1% retinolu zaobserwowano redukcje poziomu ekspresji metaloproteinaz macierzy pozakomórkowej (kolagenazy i żealtynazy), z równoczesnym wzrostem poziomu fibroblastów oraz wzmożona syntezą kolagenu. Co istotne retinol wywołuje jedynie w minimalnym stopniu zaczerwienienie lub podrażnienie (Mukherjee i wsp. 2006).

 

Ważną aktywnością retinoidów jest działanie depigmentacyjne. Działanie to jest realizowane poprzez mechanizmy opisywane powyżej jak również poprzez zwiększanie przenikalności naskórka przez co zwiększone jest działanie innych czynników takich jak na przykład kwas azelainowy (Ortonne 2006).

 

Retinol jest więc wszechstronnie skuteczny w przeciwdziałaniu skutkom starzenia, a w tym fotostarzenia skóry. W stosowaniu retinolu należy zwracać uwagę na to, że jest on substancją wrażliwą i może ulegać inaktywacji pod wpływem czynników zewnętrznych. Aby temu przeciwdziałać stosuje się różnorodne sposoby jego wprowadzania do skóry takie, jak liposomy, mikroemulsje, nanocząstki, a także kompleksy molekularne z układami takimi jak cyklodekstryny. Zastosowanie takich układów zwiększa stabilność, poziom tolerancji i skuteczność retinoidów.

 

Szczególnie obiecujące jest zastosowanie cyklodekstryn, dzięki czemu retinol jest stabilny i uwalniany stopniowo. Takie kapsułkowanie jest stosowane w zabiegach CHANTARELLE: REGENEVIA DNA i PLATINUM PEEL & CURE oraz w zabiegu mezoterapii bezigłowej dla uzyskania najwyższej skuteczności i bezpieczeństwa zabiegów.

 

REGENEVIA DNA to rewolucyjna dermoterapia regeneracji i odmłodzenia antyoksydacyjnego skóry oparta na najnowszych badaniach epigenetyki i odmładzania komórkowego DNA, przeciw objawom starzenia chronologicznego i fotostarzenia pogłębionym skutkami glikacji białek przez cukry oraz działaniu agresywnych czynników środowiskowych jak UV, smog, spaliny, stres, tryb życia. Retinol zastosowano w preparacie: PDT Fotodynamiczny Platynowy Blend-Peeling Retinologic 45% pH 3.0.

 

Ekskluzywna linia platynowa PLATINUM PEEL&CURE łączy działanie PDT FOTODYNAMICZNYCH BLEND-PEELINGÓW CHEMICZNYCH, które zawierają kwasy i nowatorskie składniki aktywne, z zaawansowaną DERMOKURACJĄ ODBUDOWUJĄCĄ. Siła PLATINUM PEEL & CURE to fuzja wybranych kwasów, nano-platyny, Sodium DNA i neuropeptydu o działaniu jadu anemonu morskiego. Peelingi fotodynamiczne opierają się na synergii światła LASERA LLLT lub LED oraz kwasów organicznych z substancjami światłoczułymi Dermokuracja oparta jest na pobudzeniu metabolizmu komórkowego, co umożliwia aktywację syntezy białek przez pobudzenie receptorów komórkowych, efektem jest odmłodzenie skóry oraz efekty terapeutyczne problemów skóry. Retinol zastosowano w preparatach: DNA-Krem na noc Retinol 1% w cyklodekstrynach oraz DNA-Koktajl Retinol 6% w cyklodekstrynach .

 

Retinol zastosowano również w MESO-SERUM z retinolem kapsułkowanym 3.0% o wszechstronnym działaniu regenerującym, przeciwstarzeniowym, przeciwtrądzikowym, rozjaśniającym plamy i przebarwienia.

 

CHANTARELLE REGENEVIA DNA p

 

CHANTARELLE PLATINUM p

 

CHANTARELLE MESO p

 

dr Marcin Wasylewski
ekspert CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics

 

Literatura:
•    Kafi R, Kwak HS, Schumacher WE, Cho S, Hanft VN, Hamilton TA, King AL, Neal JD, Varani J, Fisher GJ, Voorhees JJ. Improvement of naturally aged skin with vitamin a (retinol). Archives of Dermatology. 2007 May 1;143(5):606-12.
•    Mukherjee S, Date A, Patravale V, Korting HC, Roeder A, Weindl G. Retinoids in the treatment of skin aging: an overview of clinical efficacy and safety. Clinical interventions in aging. 2006 Dec;1(4):327.
•    Ortonne JP. Retinoid therapy of pigmentary disorders. Dermatologic therapy. 2006 Sep 1;19(5):280-8.
•    Ramos-e-Silva M, Hexsel DM, Rutowitsch MS, Zechmeister M. Hydroxy acids and retinoids in cosmetics. Clinics in dermatology. 2001 Aug 31;19(4):460-6.
•    Varani, J., Warner, R.L., Gharaee-Kermani, M., Phan, S.H., Kang, S., Chung, J., Wang, Z., Datta, S.C., Fisher, G.J. and Voorhees, J.J., 2000. Vitamin A antagonizes decreased cell growth and elevated collagen-degrading matrix metalloproteinases and stimulates collagen accumulation in naturally aged human skin. Journal of Investigative Dermatology, 114(3), pp.480-486.

CHANTARELLE REGENEVIA DNA 11.2018 bd

Newsletter

 

Facebook
YouTube
instagram right