Peptydy – tajemniczy eliksir młodości

Pomimo skomplikowanego i stosunkowo drogiego procesu opracowywania i pozyskiwania peptydów są one bardzo pożądanymi składnikami aktywnymi w preparatach kosmetycznych. Umożliwiają działania naprawcze skóry dla wielu jej problemów i defektów. Spektakularne wyniki działania przy naprawie parametrów skóry, czynią z peptydów niezwykle skuteczną metodę nieinwazyjnego odmładzania. Naukowcy porównują ich efektywne działanie do retinoidów bez ich właściwości podrażnieniowych.

 

CHANTARELLE Peptydy

 

Skóra zmienia się z wiekiem oraz wskutek działań negatywnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Naturalne procesy zmian komórkowych powodują:
• spadek zawartości wody w skórze
• utratę objętości tkanki (głównie spadek zawartości tłuszczu)
• zmniejszenie zawartości kwasu hialuronowego (dezorganizacja włókien kolagenowych)
• utratę kolagenu
• rozluźnienie tkanki mięśniowej (utrata jędrności i gęstości skóry)

Zmiany w budowie i funkcjach skóry wynikające z upływu czasu prowadzą do osłabienia jej roli jako bariery ochronnej organizmu, jak i do jej wizualnego starzenia się. Odmładzające dermokuracje mają na celu optymalizację fizjologii starzejącej się skóry oraz poprawę jej wyglądu.

 

Kosmetyki odmładzające (anti-ageing) stymulują:
• odnowę naskórka
• produkcję kolagenu i elastyny
• poprawiają koloryt skóry
• pozwalają przywrócić właściwości biomechaniczne skóry, a więc przywrócić młodszy wygląd

 

Zdolność kosmetyków do odnowy biologicznej skóry zależy od:
• zastosowanych substancji aktywnych (biologicznie czynnych)
• bazowych składników (podłoże)
• formy kosmetyku (krem, koncentrat, płyn, emulsja, żel)

 

Substancje uznane ostatnio za „najskuteczniejszą broń anti-ageing w kosmetologii” to PEPTYDY.

 

 


AMINOKWASY – PEPTYDY – BIAŁKA

 

aminokwasy rysunekOchronny płaszcz hydrolipidowy naskórka w 40% tworzą aminokwasy. Są one podstawowym składnikiem budulcowym, jak również substancją uczestniczącą w biosyntezie wielu związków i procesów w komórkach, np.:
• Arginina - przeciwzapalna, przyczynia się do pobudzenia komórek skóry,
• Prolina - ma najwyższą zdolność wiązania wody,
• Glicyna, alanina, prolina - aktywują syntezę kolagenu,
• Leucyna, alanina, glicyna – przeciwutleniacze (antyoksydanty), które wspierają naturalne mechanizmy obronne komórek
• Seryna - reguluje płaszcz hydrolipidowy,
• Lizyna - podnosi odporność skóry na wirusy.

Peptydy to organiczne związki chemiczne, powstające przez łączenie się cząsteczek aminokwasów w łańcuchy za pomocą wiązania peptydowego – co najmniej dwóch lub więcej aminokwasów.

oligopeptydy – w ich skład wchodzi 2-9 aminokwasów, czyli di-, tri-, tetra-, penta-, heksa-, hepta, okta- i nonapeptydy;
polipeptydy – łańcuch składa się z 10-100 aminokwasów
• jeżeli natomiast liczba aminokwasów w łańcuchu przekracza 100, mówimy już o białkach.

Dzięki najnowszym badaniom możliwe jest wytworzenie substancji peptydowych identycznych z tymi, jakie wytwarza nasz organizm. Ich miejscowe stosowanie uważa się za bezpieczne bowiem nie obserwuje się reakcji alergicznych na ich działanie.

 

 

PEPTYDY NATURALNE I ZMODYFIKOWANE

 

Znamy obecnie ok. 300 tak zwanych peptydów naturalnych, a wśród nich za najważniejsze, podstawowe jest uważanych ok. 20. Peptydy pełnią w skórze funkcje przekaźników komórkowych, odpowiedzialnych za przekaz informacji wewnątrzkomórkowej, uwalnianie enzymów lub regulujących procesy wytwarzania komórek. Do naturalnych peptydów organizmu ludzkiego należy wiele hormonów (np. melanotropina, glutation, ACTH, insulina). Peptydy naturalne występują również w produktach zwierzęcych i roślinnych: mleku, jedwabiu, soi, pszenicy, ryżu, itd.

oligopeptydy wzór

Peptydy naturalne są jednak zbyt wielkie, aby mogły przeniknąć przez warstwę rogową skóry. Dlatego wysiłki naukowców skierowane są na wytworzenie peptydów składających się ze specjalnie dobranych aminokwasów o rozmiarze i/lub funkcjach pozwalającym wniknąć w skórę właściwą.

Peptydami zmodyfikowanymi, określa się peptydy z dołączonym łańcuchem kwasu tłuszczowego (np. palmitynowego), dzięki czemu preparat kosmetyczny lepiej przenika przez naskórek i łatwiej dociera do miejsca przeznaczenia. Peptydy zmodyfikowane zostały stworzone w celu wzmocnienia działania peptydów i zwiększenia zasięgu ich oddziaływania.

 

 

RODZAJE PEPTYDÓW

 

Peptydy nośnikowe – transportujące substancje aktywne w głąb skóry. Przyłączają się do innego składnika i ułatwiają mu przedostanie się do docelowego miejsca jego aktywności. Są to pierwsze peptydy, jakie wykorzystano najpierw w preparatach przyspieszających gojenie się ran, a później w kosmetykach odmładzających.
Peptydy sygnalizacyjne - stymulujące syntezę białek, czyli m.in. aktywność fibroblastów do produkcji włókien podporowych skóry, kolagenu i elastyny, przyczyniając się do spłycania zmarszczek i odmłodzenia skóry. Najpopularniejszym peptydem sygnalizacyjnym jest pentapeptyd palmitylu, który stymuluje produkcję kolagenu I, III i IV.
Peptydy neuroprzekaźnikowe – selektywnie rozkurczają i rozluźniają mięśnie odpowiadające za powstawanie zmarszczek mimicznych (działanie podobne do efektów zastosowania toksyny botulinowej). Skóra poddana ciągłym napięciom i marszczeniom po pewnym czasie traci swoją zdolność do rozkurczania się, co powoduje zarysowania się pierwszych zmarszczek mimicznych. Peptydy neuroprzekaźnikowe przeciwdziałają tym ciągłym napięciom i naprężeniem.
Peptydy modulujące działanie enzymów – hamują działanie kluczowego enzymu w procesach metabolicznych. Uzyskuje się je najczęściej z wyciągów roślinnych (np. soja, ryż), bez sztucznej syntezy.

Peptydy są składnikami wielu kosmeceutyków (kosmetyków farmaceutycznych) nowej generacji, a najczęściej są to tzw. peptydy biomimetyczne, czyli substancje wiernie naśladujące mechanizm działania ich naturalnych odpowiedników.

 

 

PEPTYDY W DERMOKOSMETYKACH CHANTARELLE

 

Marka CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics opracowała wiele linii do pielęgnacji domowej zawierających unikalne formuły peptydów najnowszej generacji:

 

CHANTARELLE LIFT PEPTANGO R MULTI PROFLIFT PEPTANGO R

Peptydowa linia liftingująca, modelująca architekturę włókien sprężystych dla każdego typu skóry, szczególnie dla skóry dojrzałej. W skład linii LIFT PEPTANGO R wchodzą preparaty z zaawansowaną technologią peptydów należących do najnowszych odkryć światowych laboratoriów:


RETINO-PEPT - nowoczesny peptyd o odmładzającej skuteczności kwasu retinowego, bez jego niepożądanego wpływu na organizm. Stymuluje produkcję prokolagenu I, wzmacnia elastyczność skóry i poprawia kontur twarzy, redukuje zmarszczki, poprawia strukturę i spoistość naskórka.
CYCLO-PEPT 5 - innowacyjny lipopetyd cykliczny, po raz pierwszy zastosowany w dermokosmetyce. Dzięki unikalnej budowie i zdolności łączenia się z receptorami skóry, precyzyjnie stymuluje procesy regeneracji i odbudowy komórek strukturalnych skóry, redukuje zmarszczki, zwiększa jędrność i elastyczność.
GRAVI-PEPT – lipopeptyd przeciwdziałający obwisłości skóry spowodowanej utratą elastyczności i oddziaływaniem sił grawitacji. Działa liftingująco na tzw. chomiki, obwisłość policzków i szyi.

 

CHANTARELLE Promocja Lift Peptango R 01.2020 bd 

 

 

NUTRI MAXX 40+NUTRI MAXX

Odmładzająca dermokuracja nawilżenia, odżywienia i regeneracji skóry. Preparaty wypłycają zmarszczki od „wewnątrz”, spowalniają procesy starzenia, stymulują mechanizmy odbudowy komórkowej. W aktywnej formule znajduje się kwas hialuronowy, retinol błękitny i peptydy najnowszej generacji:


HYA–STIM 3-Peptide - stymulator syntezy kwasu hialuronowego - nowej generacji tripeptyd działający dwukierunkowo: silnie stymuluje syntezę kwasu hialuronowego, który wiąże wodę w komórkach skóry, chroni strukturę macierzy kolagenowej i uzupełnia jego brak w skórze dojrzałej, która ma coraz mniejsze zdolności do wiązania wody. Badania in vivo wykazują zwiększenie syntezy kwasu hialuronowego ponad czterokrotnie oraz zwiększenie poziomu dekoryny i lumikanu, czyli proteoglikanów, wzmacniających włókna kolagenowe, dzięki czemu zwiększa się elastyczność i sprężystość skóry. W efekcie poprawia się nawilżenie skóry, zmarszczki są wypłycone, napięcia na skórze są wygładzone. Owal twarzy jest wymodelowany, a podwójny podbródek znacząco zmniejszony.
COMPLEX GLI - peptyd biomimetyczny (oligopeptyd), który nadzoruje prawidłową odbudowę naskórka o właściwych parametrach. Skóra odzyskuje właściwą gęstość i sprężystość, jest odpowiednio nawilżona o prawidłowym procesie odnowy naskórkowej. Jest wzmocniona i odporniejsza na podrażnienia wynikające zarówno z czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

 

 

ESTRINI 50+ESTRINI 50+

Dermokuracja odmłodzenia dla skóry kobiet 50+ przez odbudowę rzeźby i struktury skóry, zagęszczenie włókien kolagenowych, redukcję głębokich zmarszczek. Preparaty zawierają unikalne formuły z fitoestrogenami, wyjątkowymi składnikami anti-ageing i peptydami niskocząsteczkowymi:

MATRIXIN6 – silny przeciwzmarszczkowy peptyd niskocząsteczkowy stymuluje syntezę sześciu głównych składników macierzy skórnej i połączenia skórno-epidermalnego (DEJ): kolagenu I, III, IV (i HSP47), lamininy-5, fibronektyny i kwasu hialuronowego. Poprawia podstawowe biomechaniczne parametry kondycji skóry - nawilżenie, gęstość, jędrność i elastyczność skóry, koloryt i owal twarzy, dzięki czemu wypełnia zmarszczki od wewnątrz, także na czole jak i „kurzych łapkach”, dając widoczny efekt gładszej i pełniejszej skóry. Daje wyraźne efekty redukcji objawów starzenia, zapewniając odpowiednią strukturę skóry stymuluje syntezę włókien podporowych, kwasu hialuronowego, wzmacnia połączenie skórno-naskórkowe, poprawia elastyczność i sprężystość skóry.
SYNPEPT – niskocząsteczkowy kompleks peptydowy (dipeptyd) o ukierunkowanym działaniu przeciwzmarszczkowym, wygładzającym, zwiększającym elastyczność skóry. Wzmacnia połączenie skórno-epidermalne (DEJ – Dermal-Epidermal Junction), które ma zadanie utrzymania spójności warstwy skóry właściwej i naskórka. Głównym składnikiem DEJ są włókna kolagenowe typu IV, VII i XVII oraz laminina V, zapewniające ścisłe przyleganie do siebie tych obu warstw. Synpept wzmacnia integralność DEJ poprzez wzmocnienie komunikacji międzykomórkowej ze składnikami budulcowymi DEJ, reguluje anizotropię elastycznych włókien w skórze, zwiększa spójność skóry przywracając jędrność i napięcie oraz wypłycając zmarszczki. Przywraca zdrowy i promienny koloryt skóry.

 

 

 

SPECIAL AESTHETICS krem na noc o działaniu kwasu retinowego RETINOCAL PURE

SPECIAL AESTHETICS KREM Retinocal Pure Krem na noc o działaniu kwasu retinowego, redukujący objawy zmian zapalnych i przebarwienia, zmniejszający pory. Rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry. Polecany przede wszystkim dla skóry zanieczyszczonej, tłustej, skłonnej do trądziku pospolitego, trądziku dorosłych, z objawami zmian zapalnych. Jednocześnie działa odmładzająco i przeciwzmarszczkowo.

RETINO-PEPT - peptyd najnowszej generacji o aktywności kwasu retinowego, bez jego negatywnych obciążeń dla skóry w postaci podrażnień. To składnik o wszechstronnym, wielozadaniowym działaniu w zakresie aktywności przeciwzapalnej, przeciwstarzeniowej i przeciw nadmiernej pigmentacji. Jego skuteczność potwierdzona została medycznymi badaniami klinicznymi. Hamuje aktywność cytokin prozapalnych - działa przeciwzapalnie oraz zmniejsza rozmiar porów. Przeciwstarzeniowy, redukuje zmarszczki, hamuje syntezę metaloproteinazy MMP-1 oraz przywraca odpowiedni poziom prokolagenu I. Rozjaśnia plamy i przebarwienia hamując aktywność tyrozynazy.

 

 

 

C'MODULAR AGE koncentrat - wypełniacz zmarszczek GABA Cx 35% FILL-IN

C MODULAR AGE  GABA CxEkstremalny koncentrat z unikalną formułą wyselekcjonowanych składników aktywnych, dającą szybkie i widoczne odmłodzenie skóry twarzy, pod oczami i powiek. Zawiera m.in. HYA–STIM 3-Peptide - stymulator syntezy kwasu hialuronowego - nowej generacji tripeptyd - opis j.w.

 

 

 

 

 

PEPTYDY W PREPARATACH PROFESJONALNYCH CHANTARELLE

 

SPECIAL AESTHETICS maska antybakteryjna AFTER w żelu
Antybakteryjna maska żelowa z peptydem biomimetycznym, stymulująca odnowę komórkową i prawidłową odbudowę naskórka. Łagodząca po zabiegach dermoestetycznych jak eksfoliacja kwasami, laseroterapia, wosk. Głównym składnikiem maski jest Complex GLI - peptyd biomimetyczny - opis j.w.

 

THERMO-LIFTING Professional KIT - zestaw zabiegowy
Zestaw preparatów do zabiegów skóry twarzy i lokalnie ciała - wykonywanych laserem THERMO-SPHERIX®. Wśród składników aktywnych niskocząsteczkowy kompleks peptydowy (dipeptyd) o ukierunkowanym działaniu przeciwzmarszczkowym SYNPEPT – opis j.w.

 

THERMO-MESO-SERUM nawilżająco-odbudowujące z kwasem hialuronowym i peptydem GLI
THERMO MESO-SERUM mezoterapii bezigłowej, stosowane w intensywnej kuracji skóry odwodnionej, przesuszonej, ze zmarszczkami, zmęczonej i matowej, pozbawionej witalności i zdrowego kolorytu. Preparat zawiera m.in. kwas hialuronowy i Complex GLI - peptyd biomimetyczny (oligopeptyd) – opis j.w.

 

MESO-SERUM liftingująco-modelujące z bogatą formułą peptydów
THERMO MESO-SERUM z bogatą formułą peptydów, kwasu hialuronowego i wyciągiem z alg morskich, ujędrniające, wypłycając zmarszczki "od wewnątrz", wzmacniające integralność połączenia skórno-epidermalnego DEJ, strukturę włókien kolagenowych, gęstość i nawilżenie, modeluje owal i przywraca kontur - do mezoterapii bezigłowej. Zawiera substancje aktywne ukierunkowane na osiągnięcie wyraźnych efektów odmładzających, m.in.:  SYNPEPT - niskocząsteczkowy kompleks peptydowy (dipeptyd); HYA–STIM 3-Peptide - stymulator syntezy kwasu hialuronowego; Cyclo-Pept 5 - lipopetyd cykliczny; Gravi-Pept - lipopeptyd liftingujący - wszystkie opisy j.w.

 

MESO-SERUM przeciw hormonalnemu stzreniu skóry kobiet 50+
THERMO MESO-SERUM z nowoczesnymi formułami fitoestrogenów i tripeptydem - stymulatorem kwasu hialuronowego. Odmładzające, modelujące, przeciwzmarszczkowe, dla skóry dojrzałej 50+ - do zabiegów mezoterapii bezigłowej. Zawiera m.in. HYA–STIM 3-Peptide - stymulator syntezy kwasu hialuronowego oraz Synvel 3-Peptide - niskocząsteczkowy neuropeptyd – opisy j.w.

 

MESO-SERUM peptydowa rekonstrukcji wieku dla skóry dojrzałej i bardzo dojrzałej
THERMO MESO-SERUM do mezoterapii bezigłowej, które wygładza głębokie zmarszczki wiekowe i mimiczne, przeznaczone jest dla skóry dojrzałej i bardzo dojrzałej z wyraźnymi oznakami starzenia się. W serum zastosowano nowoczesne silnie działające substancje aktywne, m.in. MATRIXIN6- silny przeciwzmarszczkowy peptyd niskocząsteczkowy – opis j.w.; neuropeptyd BOTOSINE (Argireline™) – opis j.w. oraz neuropeptyd SYNVEL - niskocząsteczkowy tri-peptyd naśladujący działanie toksyny Temple Viper - jadu węża. Działa na tym samym poziomie jak toksyna botulinowa i jest nieoperacyjną alternatywą dla chirurgicznych zabiegów wstrzykiwania. Wypłyca zmarszczki mimiczne poprzez zahamowanie drgań mięśni ekspresyjnych.

 

PDT BLACK ESSENTIAL peptydowo-hialuronowy wypełniacz zmarszczek
Peptydowo-hialuronowy wypełniacz zmarszczek głębokich i mimicznych, wzmacniający strukturę włókien podporowych i teksturę skóry, głębokie nawilżenie i wygładzenie z efektem „glamour” poprzez specyficzne działanie neuropeptydów i uruchomienie mechanizmów stymulujących parametry skóry. Preparat zawiera m.in.: MATRIXIN6 3-Peptide, BOTOSINE Oligopeptide (Argireline™), neuropeptyd SYNVEL 3-Peptide, HYA-STIM 3-Peptide - opisy j.w.

 

Chantarelle Dzien Kobiet 03.2021 bd

baner opisy zabiegów

 

Facebook
YouTube
instagram right