PDT BLACK ESSENTIAL Promotor Witaminy D

Po wielu dni bez słońca, jesienią i zimą może wystąpić u nas niedobór witaminy D. Może on wystąpić także u ludzi, którzy unikają słońca przez cały rok. Jest to założenie często słuszne bowiem promieniowanie UV nie służy jasnej karnacji lub skórze reaktywnej. Do czego potrzebujemy witaminy D i jak uzupełniać jej braki niezależnie od pory roku?

 

CHANTARELLE PDT Black Essential Witamina D s

 

WITAMINA D to zbiorcza nazwa grupy steroidowych związków, jakie cechuje rozpuszczalność w tłuszczach. Pełnią one ważną rolę w organizmie uczestnicząc w różnych procesach fizjologicznych, a przede wszystkim w utrzymaniu prawidłowej funkcji kośćca. Ich synteza w przeważającej części zachodzi w skórze z pochodnych cholesterolu pod wpływem promieniowania UVB (długość fal 290–315 nm). W tych procesach biorą udział keratynocyty, które nie tylko mają zdolność do prowadzenia biosyntezy WITAMINY D, ale także biorą udział w jej dalszym metabolizmie. Co więcej, same keratynocyty podlegają procesom, które są regulowane przez WITAMINĘ D. Procesy te mogą być bardzo różnorodne i obejmują namnażanie się komórek skóry i ich różnicowanie, co wiąże się z właściwościami barierowymi skóry. Inne funkcje skóry, które są regulowane z udziałem WITAMINY D, to kwestie związane z odpornością, a także z regulacją cyklu mieszków włosowych. Jest więc oczywiste jak istotną rolę pełni w organizmie WITAMINA D, a co więcej uczestniczy ona w skomplikowanym cyklu zależności i regulacji.

 

Wskazuje się także na wpływ WITAMINY D na przemiany keratynocytów z udziałem białek odpowiedzialnych za adhezję komórkową takich jak lorikryna czy filagryna. Istotnym składnikiem tych regulacji w obrębie skóry są białka odpowiedzialne za rozpoznanie WITAMINY D i wywołanie reakcji i procesów związanych z jej obecnością. Te białka nazywane są receptorami WITAMINY D (ang. Vitamin D Receptor: VDR). Receptory WITAMINY D występują w różnych tkankach i pełnią szereg funkcji, zarówno związanych z gospodarką wapniowo-fosforanową oraz utrzymaniem prawidłowej budowy i funkcji kośćca, jak i związanych z proliferację i różnicowanie komórek, a także funkcjonowaniem układu immunologicznego.

 

Do syntezy WITAMINY D niezbędna jest ekspozycja na promieniowanie UVB, co jest ograniczone jesienią i latem oraz u osób unikających słońca przez cały rok. Dlatego u wielu osób po zimowych miesiącach oraz u osób unikających słońca mogą wystąpić niedobory WITAMINY D prowadzące do różnych negatywnych skutków związanych także z funkcjonowaniem skóry. WITAMINA D pomaga regulować proliferację i różnicowanie komórek i jest pomocna w ochronie skóry przed czynnikami środowiskowymi.

 

Niestety stabilność WITAMINY D w preparatach kosmetycznych jest niska. Pamiętać należy, że podstawą zdrowia jest zapewnienie właściwego przebiegu naturalnych procesów, ale możliwe jest także wspomaganie tych procesów poprzez właściwie dobrane preparaty. Takimi preparatami, w przypadku pozbawionej słońca skóry, mogą być ekstrakty z korzeni rośliny należącej do rodziny astrowatych: Cykoria podróżnik (Cichorium intybus L.). Roślina ta ma zastosowanie w ziołolecznictwie, lecz najnowsze doniesienia naukowe pozwalają nam zrozumieć działanie i wykorzystać jej potencjał jeszcze pełniej. W niedawno opublikowanych wynikach badań przeprowadzonych na grupie 50 kobiet wykazano, że ekstrakt z korzenia Cichorium intybus ma właściwości ochronne i poprawiające strukturę skóry oraz poprawiające jej funkcję barierową. Aplikacja preparatów zawierających ekstrakty z korzenia Cichorium intybus zmniejszała suchość skóry obniżając transepidermalną utratę wody (TEWL). Badania były prowadzone w porównaniu do grupy kontrolnej, która korzystała z preparatów kosmetycznych pozbawionych składników aktywnych. Okazuje się, że ekstrakt z korzenia Cichorium intybus, ma działanie podobne do WITAMINY D, a wskazana powyżej poprawa parametrów skóry wynika z tego działania. Składniki aktywne zawarte w ekstraktach to oligosacharydy. Mają one zdolność oddziaływania z receptorami WITAMINY D i aktywowania procesów metabolicznych.

 

Dzięki zastosowaniu bezpiecznych, ale wysoko skutecznych zabiegów możemy wzmocnić naszą skórę, gdy potrzebuje takiej pomocy. Te właściwości posiada zabieg CHANTARELLE PDT BLACK ESSENTIAL Serum Promotor WITAMINY D. Jego działanie jest wzmocnione wpływem niskoenergetycznego lasera PDT. Zabieg ten zalecany jest dla każdego typu skóry - z oznakami starzenia suchej, szorstkiej, ze zmarszczkami, z utratą właściwej gęstości i elastyczności. Szczególnie polecany jest przy braku lub niedostatecznej ekspozycji na słońce.

 

dr Marcin Wasylewski
ekspert CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics

 

CHANTARELLE esklep PDT BLACK ESSENTIAL witamina D

Chantarelle Wyprzedaz 01.2021 bd

baner opisy zabiegów

 

Facebook
YouTube
instagram right