Nowe spojrzenie na metody fotodynamiczne

Profesor Romuald Olszanski zdjecieMetoda fotodynamiczna wykorzystuje światłoczułe związki selektywnie podatne na działanie światła o odpowiedniej długości fali. Pierwsze badania naukowe nad terapią fotodynamiczną sięgają dopiero początków XX wieku. Od tego czasu wyodrębniono wiele substancji światłoczułych, które po wprowadzeniu w głąb tkanki są aktywowane za pomocą światła emitowanego przez laser.  

Artykuł ukazał się w magazynie URODA i MEDYCYNA 2/2014.

Autor: prof. Romuald Olszański – dermatolog, alergolog, od ponad 20 lat zajmuje się medycyna estetyczną.

 

Na przestrzeni ostatnich 30 lat metody fotodynamiczne znalazły zastosowanie w celach terapeutycznych oraz w diagnostyce w wielu dziedzinach medycyny takich jak: onkologia, pulmonologia, gastroenterologia, urologia, dermatologia. Diagnostyka fotodynamiczna polega na wprowadzeniu w głąb badanej tkanki substancji światłoczułej, która łączy się wyłącznie z poszukiwanymi komórkami. Następnie substancja światłoczuła jest aktywowana poprzez naświetlenie światłem laserowym, co powoduje świecenie chorej tkanki. Dzięki temu procesowi wiemy czy i gdzie znajdują się poszukiwane chore komórki. Podobnie wygląda proces terapeutyczny, w którym wprowadzona substancja światłoczuła pod wypływem wzbudzenia światłem lasera w obecności tlenu staje się cytotoksyczna czyli uśmierca chorą komórkę. Laser emituje światło o określonej długości fali wyznaczanej w zależności od jednostki chorobowej oraz zastosowanej substancji światłoczułej.

 

Rozwój metod fotodynamicznych w ostatnich latach ukierunkował się również w medycynie estetycznej. Podstawowe zastosowanie tych metod w medycynie estetycznej to zmniejszanie drobnych zmarszczek, rekonstrukcja kolagenu, nawilżenie skóry, peeling. Metody fotodynamiczne w połączeniu z innymi metodami odmładzającymi, jak: dermabrazja, toksyna botulinowa i wypełniacze stanowi doskonałą i skuteczną metodę w nieinwazyjnej medycynie estetycznej i anty-ageing.

 

Natomiast w dermatologii metody fotodynamiczne wykorzystuje się w leczeniu trądziku młodzieńczego i różowatego, zmniejszeniu blizn, przebarwień i bielactwa. Wszystkie te zabiegi można łączyć z tradycyjną terapią. W leczeniu trądziku doskonałym uzupełnieniem jest stosowanie zabiegu fotodynamicznego redukującego aktywność gruczołów łojowych oraz zmniejszenie ilości bakterii. W tym celu wykorzystuje się kompozycję składników zawierających jako substancję światłoczułą - ekstrakt z alg czerwonych. W przypadku leczenia atopowego zapalenia skóry stosuje się kwas ferulowy, który jest głównym chromatoforem czyli substancją światłoczułą w tej metodzie.  

 

W medycynie estetycznej wykorzystuje się głównie światło o długości fali 650-850 nm, czyli światło czerwone i podczerwień, natomiast w dermatologii zakres poszerza się o barwę fioletową (niebieską z pogranicza UV) czyli 420nm.

 

Opisane metody fotodynamiczne posiadają wiele zalet takich jak krótki czas zabiegu – od kilku to kilkunastu minut, dużą skuteczność, możliwość łączenia z tradycyjnymi metodami. Jest to metoda bezpieczna i nie uszkadza zdrowych tkanek.  Skonstruowanie małych, energooszczędnych diod laserowych umożliwiających emisję światła w wielu długościach o dotychczas niedostępnych parametrach pozwala na coraz szerszy dobór specyficznych chromatoforów i wykorzystanie ich w coraz nowszych terapiach, umożliwiając także adaptację metod fotodynamicznych do zastosowań w kosmetologii.   

 

Duże zainteresowanie fotodynamiką w medycynie estetycznej powoduje stały jej rozwój. W ostatnich latach opracowano ciekawe połączenie ze zmiennym polem magnetycznym, które intensyfikuje procesy metaboliczne zachodzące w skórze, wzmacnia efektywność reakcji chemicznych oraz przyśpiesza czas wchłaniania substancji.

 

Metody fotodynamiczne to jedna z bardziej innowacyjnych, dynamicznie rozwijających się metod terapeutyczno-diagnostycznych współczesnej medycyny.

 

 

Chantarelle Dzien Matki 05.2020 bd

baner opisy zabiegów

 

Facebook
YouTube
instagram right