Nanocząsteczki srebra - przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze

Nanomateriały choć wiąż są nowością znalazły już szeroko stosowane w kosmetologii. Wśród nich istotną grupą materiałów są nanoczastki metali takich jak złoto, srebro czy miedź. Właściwości przeciwdrobnoustrojowe srebra są znane od dawna i wykorzystywane obecnie także w kosmetologii (Katz i wsp. 2015).

 

CHANTARELLE Nano czasteczki srebra s

 

Podstawowa funkcją nanocząstek srebra w zastosowaniach medycznych i kosmetycznych jest jego działanie antybakteryjne, ale także działanie skierowane przeciwko wirusom i grzybom. Lecznicze właściwości srebra były znane od wieków. Stosowano je w leczeniu oparzeń i ran, do poprawy jakości wody pitnej. Z czasem zastosowania srebra i jego związków stawały się jeszcze szersze.

 

Wprowadzenie antybiotyków zredukowało przeciwdrobnoustrojowe zastosowanie srebra, lecz obecnie m.in. ze względu na problem lekoodporności mikroorganizmów srebro wraca do łask. Nadal stosowane jest w postaci minerałów i związków metaloorganicznych, ale szczególne nadzieje wiązane są z nanocząsteczkami srebra (Rai i wsp. 2009).

 

Właściwości przeciwdrobnoustrojowe srebra znajdują zastosowanie w produktach kosmetycznych. Naturalnym zastosowaniem jest stabilizowanie produktów zastępując lub redukując stężenie konserwantów. Srebro może być skuteczne w preparatach przeciwtrądzikowych. Wskazuje się na skuteczność w innych schorzeniach skóry takich jak atopowe zapalenie skóry (Gajbhiye i Sakharwade, 2016).

 

Ważną kwestią pozostaje bezpieczeństwo stosowania srebra. Badania wskazują, że stosując preparaty o odpowiednich parametrach zastosowanie nanocząsteczek srebra jest całkowicie bezpieczne. Parametry te to przede wszystkim rozmiar i jednorodność nanoczastek. CHANTARELLE stosuje nanocząsteczki otrzymywane metodami fizycznymi (mechanicznymi) o bardzo wysokiej czystości chemicznej. Ta całkowicie bezpieczna formuła pozwala uzyskać najlepsze efekty działania. Tak wysokiej jakości dermokosmetykami z nanocząsteczkami srebra jest linia N.A.P. PURE BEAUTY – bez konserwantów w ofercie marki CHANTARELLE. Linia ta dedykowana jest do każdego typu i fototypu skóry, nawet najbardziej wrażliwej i wymagającej. W zabiegu profesjonalnym koktajle z nanocząsteczkami można wprowadzać mezoterapią mikroigłową, bezigłową, sonoforezą albo manualnie.

 

CHANTARELLE NAP PURE BEAUTY p

 

dr Marcin Wasylewski
ekspert CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics

 

Literatura
•    Gajbhiye S, Sakharwade S. Silver nanoparticles in cosmetics. Journal of Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications. 2016 Jan 4;6(01):48.    
•    Katz LM, Dewan K, Bronaugh RL. Nanotechnology in cosmetics. Food and Chemical Toxicology. 2015 Nov 1;85:127-37.
•    Rai M, Yadav A, Gade A. Silver nanoparticles as a new generation of  antimicrobials. Biotechnology advances. 2009 Jan 1;27(1):76-83.

 

CHANTARELLE Wyprzedaz 02.19 bd

Newsletter

 

Facebook
YouTube
instagram right