Kwas migdałowy – szerokie spektrum działania na problemy skóry

Kwas migdałowy – szerokie spektrum działania na problemy skóry

Kwas migdałowy jest alfa hydroksykwasem (AHA), występującym w przyrodzie w gorzkich migdałach. Ma on łagodne działanie złuszczające, a jego korzystne działanie obejmuje takie problemy skóry jak fotostarzenie, nierównomierna pigmentacja i trądzik (Taylor 1999), oraz działanie przeciwzmarszczkowe (Wójcik i wsp 2013). Wykazano także działanie antybakteryjne na takie szczepy jak: Staphylococcus aureus, Bacillus proteus, Escherichia coli i Aerobacter aerogenes (Taylor 1999, Garg 2009, Motamedifar 2014).

 

Zastosowanie kwasu migdałowego

Badania kliniczne wykazały nie tylko jego skuteczność, lecz również doskonałe współdziałanie z fotozabiegami, w tym z zabiegami laserowymi – zarówno w przygotowaniu skóry do fotozabiegów, jak i w jej naprawie po zabiegach z zastosowaniem laserów (Taylor 1999, Rizza i wsp. 2010).

Kwas migdałowy wykazuje łagodne działanie eksfoliujące, pomimo iż jego moc jest nieco większa niż kwasu glikolowego. Wynika to z nieco większych rozmiarów cząsteczki, jak i jej większego powinowactwa do bariery lipidowej skóry. Wnikanie kwasu migdałowego w skórę jest stopniowe, ale efektywne i łatwe do kontrolowania. Działanie kwasu nie jest tylko bierne, ale i aktywne. W badaniach wykazano działanie kwasu migdałowego na wydzielanie sebum (Wójcik i wsp 2013). Kwas migdałowy powoduje rozjaśnianie przebarwień i jest środkiem stosowanym w peelingach w przypadku zaburzeń pigmentacji skóry (Sarkar i wsp. 2012, 2016).

 

Kwas migdałowy w zabiegach kosmetycznych

Kwas migdałowy ma działanie powierzchniowe i oddziałuje na zewnętrzne warstwy naskórka. Mechanizm działania naprawczego obejmuje stymulację fibroblastów do zwiększonej syntezy kolagenu, elastyny oraz glikozoaminoglikanów.

Kwas migdałowy cieszy się rosnącym zainteresowaniem jako substancja wykorzystywana w zabiegach kosmetycznych i dermoestetycznych. Podsumowując – najważniejsze właściwości kwasu migdałowego to delikatne złuszczanie, regulacja pracy gruczołów łojowych, redukcja nadmiernej keratynizacji, niwelacja przebarwień i wyrównanie kolorytu skóry, właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ponadto ma działanie rewitalizujące i odmładzające, redukuje oznaki fotostarzenia i starzenia się skóry, nawilża i przywraca równowagę wodno-lipidową. Kwas migdałowy działa wiec łagodnie, ale bardzo skutecznie i ma bardzo szerokie spectrum działania.

W ofercie peelingów chemicznych Chantarelle znalazły się wysoko skuteczne zabiegi z kwasem migdałowym o stężeniach 35% i pH=4.0 oraz 40% i pH=1.5. Zabiegi są dedykowane w szczególności dla skóry mieszanej z zaburzoną równowagą wodno-lipidową; dla skóry suchej, wymagającej nawilżenia, dla skóry tłustej łojotokowej, wymagającej normalizacji wydzielania sebum; dla skóry z trądzikiem młodzieńczym i trądzikiem dorosłych, wymagającej niwelacji objawów stanów zapalnych i podrażnień oraz dla skóry z objawami fotostarzenia i starzenia o zmniejszonej elastyczności, z nierównym, szarym kolorytem i przebarwieniami.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
Ekspert marki CHANTARELLE

 

 

 

Literatura:

•    Garg VK, Sinha S, Sarkar R. Glycolic Acid Peels Versus Salicylic–Mandelic Acid Peels in Active Acne Vulgaris and Post‐Acne Scarring and Hyperpigmentation: A Comparative Study. Dermatologic Surgery. 2009 Jan 1;35(1):59-65.
•    Motamedifar M, Bazargani A, Namazi MR, Sarai HS. Antimicrobial activity of mandelic acid against methicillin-resistant Staphylococcus aureus: a novel finding with important practical implications. World Appl Sci J. 2014;31:925-9.
•    Rizza L, Frasca G, Bonina C, Puglia C. Comparative in vivo study of the efficacy and tolerance of exfoliating agents using reflectance spectrophotometric methods. Journal of cosmetic science. 2010 May 1;61(3):247.
•    Sarkar R, Bansal S, Garg VK. Chemical peels for melasma in dark-skinned patients. J Cutan Aesthet Surg. 2012 Oct;5(4):247-53
•    Sarkar R, Garg V, Bansal S, Sethi S, Gupta C. Comparative Evaluation of Efficacy and Tolerability of Glycolic Acid, Salicylic Mandelic Acid, and Phytic Acid Combination Peels in Melasma. Dermatol Surg. 2016;42(3):384-91
•    Taylor MB. Summary of mandelic acid for the improvement of skin conditions. Cosmet Dermatol. 1999;12:26-8.
•    Wójcik A, Kubiak M, Rotsztejn H. Influence of azelaic and mandelic acid peels on sebum secretion in ageing women. Advances in Dermatology and Allergology/Postȩpy Dermatologii I Alergologii. 2013 Jun;30(3):140.

 

Kwas migdałowy w kosmetykach Chantarelle