Kwas cytrynowy – oczyszczenie skóry i redukcja niedoskonałości, plam i przebarwień

Kwas cytrynowy – oczyszczenie skóry i redukcja niedoskonałości, plam i przebarwień

Kwas cytrynowy w peelingach chemicznych Chantarelle dedykowany jest dla skóry zanieczyszczonej, wymagającej odświeżenia; skóry z przebarwieniami i plamami różnego pochodzenia; skóry suchej, szorstkiej i dojrzałej, z utratą jędrności i zmarszczkami oraz dla skóry mieszanej z rozszerzonymi porami.

 

Wykorzystanie kwasu cytrynowego

Kwas cytrynowy jest kwasem owocowym należy do grupy alfahydroksykwasów (AHA). Odkryty został przez arabskiego alchemika Jabir Ibn Hayyan w VIII w. Wyizolowany z soku cytrynowego w roku 1784 przez Karla Wilhelma Scheele. Występuje głownie w owocach cytrusowych (8% suchej masy), ale także m.in. w kiwi, truskawkach, czarnych i czerwonych porzeczkach, jagodach, malinach, borówkach lub w warzywach jak buraki cukrowe i pomidory.

Kwas cytrynowy jest także substancją o kluczowym znaczeniu dla życia – bierze udział w jednym z najważniejszych cykli metabolicznych zarówno u zwierząt, roślin, jak i bakterii – tzw. cyklu Krebsa nazywanym także cyklem kwasu cytrynowego.

 

Zabiegi z kwasem cytrynowym

Kwas cytrynowy posiada trzy grupy karboksylowe i jedną grupę hydroksylową – może być uważany zarówno za alfa- jak i beta-hydroksykwas. Ma on umiarkowanie dużą moc i jest bezpieczną substancją w preparatach kosmetycznych. Kwas cytrynowy jest stosowany jak regulator kwasowości, ale jego główną właściwością jest działanie złuszczające. Peelingi chemiczne z kwasem cytrynowym mają na celu poprawę parametrów skóry, jej regenerację i odmłodzenie.

Dowiedziono, że zabiegi złuszczające z wykorzystaniem kwasu cytrynowego prowadzą do zwiększenia grubości naskórka. Poprawie podlegała struktura warstwy podstawnej naskórka poprzez polepszenie organizacji tonofilamentów (Ditre i wsp. 1996). Autorzy sugerują, że pozytywne zmiany w obrębie naskórka wynikają ze wzrostu poziomu syntezy kolagenu, elastyny i glikozoaminiglikanów, w tym zarówno kwasu hialurunowego, jak i siarczanu chondroityny (Bernstein i wsp 1997). Wiadome jest, że nawet niewielkie zmiany poziomu glikozoaminoglikanów skutkują istotnymi zmianami poziomu nawodnienia skóry co przekłada się na jej grubość i parametry mechaniczne.

Inną równie istotną właściwością kwasu cytrynowego jest działanie wybielające. Wynika ono ze zdolności tego kwasu do hamowania syntezy barwników skóry. Ten mechanizm działania wiąże się z współdziałaniem z jednym z kluczowych enzymów w procesie melanogenezy – tyrozynazą (Gunia-Krzyżak i wsp 2016).

Wymienione cechy stawiają kwas cytrynowy w szeregu niezwykle cennych składników aktywnych mających zastosowanie w odmładzaniu skóry. Zabiegi stymulują produkcję protokolagenu (podstawowej struktury kolagenu), jak i wzrost skóry właściwej i żywych warstw naskórka. Kwas cytrynowy poprawia jędrność poprzez stymulację wzrostu zawartości w skórze GAG (glikozaminoglikanów): siarczanu chondroityny i kwasu hialuronowego. Kwas cytrynowy ma korzystny wpływ na kolagen naczyń krwionośnych (stają się one mniej kruche i bardziej elastyczne). Efektem peelingów z kwasem cytrynowym jest m.in.: normalizacja proliferacji (namnażania) keratynocytów, głębokie oczyszczenie skóry, wygładzenie zmarszczek i delikatnych bruzd, redukcja przebarwień i rozjaśnienie skóry oraz jej regeneracja i odbudowa.

Kwas cytrynowy zastosowano w wielu preparatach eksfoliujących Chantarelle z linii M-Kwasy.

 

dr Marcin Wasilewski Chantarelledr Marcin Wasylewski
ekspert marki CHANTARELLE

 

 

 

 

Literatura:

•    Bernstein EF, Underbill CB, Lakkakorpi J, Ditre CM, Uitto J, Yu RJ, SCOTT E. Citric acid increases viable epidermal thickness and glycosaminoglycan content of sundamaged skin. Dermatologic surgery. 1997 Aug 1;23(8):689-94.
•    Ditre CM, Griffin TD, Murphy GF, Sueki H, Telegan B, Johnson WC, Ruey JY, Van Scott EJ. Effects of α-hydroxy acids on photoaged skin: Apilot clinical, histologic, and ultrastructural study. Journal of the American Academy of Dermatology. 1996 Feb 1;34(2):187-95.
•    Gunia-Krzyżak A, Popiol J, Marona H. Melanogenesis Inhibitors: Strategies for Searching for and Evaluation of Active Compounds. Current medicinal chemistry. 2016 Sep 1;23(31):3548-74.
•    Van Scott EJ, Ditre CM, Ruey JY. Alpha-hydroxyacids in the treatment of signs of photoaging. Clinics in dermatology. 1996 Mar 1;14(2):217-26.

 

Kwas cytrynowy w kosmetykach Chantarelle