Jak wykonać domowy żel antybakteryjny i mydło antybakteryjne?

Jak wykonać domowy żel antybakteryjny i mydło antybakteryjne?

Domowy żel antybakteryjny i mydło antybakteryjne to jedne z najczęściej wyszukiwanych haseł w Internecie. Czy wykonanie takich kosmetyków antybakteryjnych ma sens, zapytaliśmy technologa chemii kosmetycznej, który zajmuje się produkcją w laboratorium Chantarelle.

 

Biorąc pod uwagę dostępność składników w sklepach oraz metod, które możemy wykorzystać w warunkach domowych, samodzielne wykonanie mydła antybakteryjnego nie ma sensu, gdyż jest to dość skomplikowana procedura. Natomiast można wykonać żel albo spray antybakteryjny, który ma swoje wady, ale spełni swoje zadanie.

 

Żel i spray antybakteryjny do dezynfekcji rąk do wykonania w domu

Wykonanie bardzo prostego żelu antybakteryjnego nie jest trudnym zadaniem. Jeżeli nie mamy innego źródła pozyskania kosmetyku jest sens wytworzenia takiego kosmetyku samodzielnie. Jednak należy pamiętać, że nie jest to specyfik trwały. Cząsteczki alkoholu o działaniu septycznym nie rozchodzą się w roztworze równomiernie. Mówimy o tym fachowo, że nie są równomiernie rozproszone w roztworze. Dodatkowo dochodzi problem braku stabilności kosmetyku i wyparowywania alkoholu, który relatywnie szybko traci właściwości.

 

Spray antybakteryjny do dezynfekcji przedmiotów w domu

  • 70% alkoholu etylowego (spirytus 95%)
  • 30% wody
  • jeżeli dysponujemy olejkiem herbacianym o działaniu antybakteryjnym dodajemy go w stężeniu 1%

Stężenie 70% dla alkoholu jest optymalne, aby preparat nie parował za szybko oraz skutecznie usuwał bakterie i inne patogeny, przeczytaj dlaczego >

 

Żel antybakteryjny do rąk

  • 70% alkoholu etylowego (spirytus 95%)
  • żel aloesowy w proporcji 70:30
  • możemy dodać również olejek z drzewa herbacianego, lawendowy lub pomarańczowy w stężeniu 1%

Domowy żel antybakteryjny należy zużyć w ciągu 1-2 miesięcy, dlatego że później nie ma już działania antybakteryjnego. Biorąc pod uwagę te fakty, codzienne samodzielne wykonanie żelu będzie dość nieopłacalnym przedsięwzięciem, gdyż dość szybko traci swoje właściwości. Awaryjnie jest to dobre rozwiązanie. Pamiętajmy, aby użyć alkohol o stężeniu minimum 90%.

 

Mydło antybakteryjne domowe

Wykonanie mydła jest dużo trudniejsze i lepiej kupić gotowy preparat niż eksperymentować. Otrzymamy bowiem specyfik mało stabilny chemicznie i tym samym nie spełniający swojego zadania.

W warunkach laboratoryjnych wytwarzanie mydeł polega na uzyskaniu odpowiedniego podłoża dla cząstek antybakteryjnych, dodanie odpowiednich niedrażniących konserwantów oraz środków pielęgnacyjnych, aby uniknąć wysuszenia skóry spowodowanego przez obecność alkoholu. Bez odpowiedniej proporcji składników oraz sposobu ich połączenia, kosmetyk będzie się rozwarstwiał.

Ważna ochrona mikrobiomu skóry – nie dotykajmy twarzy, utrzymujemy lekko kwaśne pH, wzmacniajmy barierę ochronną – przeczytaj ważne informacje >

Zarządzaj plikami cookies